Zdobywcy wiedzy – korzystanie z platformy

ZdobywcyWiedzy.pl – jak to działa?

Niedawno (4.02.2017 r.) opublikowaliśmy artykuł dotyczący nowej platformy edukacyjnej ZdobywcyWiedzy.pl autorstwa lubeskiej Szkoły Językowej Euro-Forum dedykowanej uczniom edukacji wczesnoszkolnej. Dzisiaj chcielibyśmy z bliska przyjrzeć się samej platformie, omówić jej budowę, funkcjonalności, jak również wskazać obszary, w których korzystanie z zasobów Zdobywców Wiedzy może okazać się wartościowym źródłem inspiracji dla nauczycieli oraz rodzinną przygodą z nauką dla dzieci i ich rodziców.

Czego nasze dzieci nauczą się od Zdobywców Wiedzy?

Zdobywcy Wiedzy to czwórka wesołych dzieci: Pola (edukacja polonistyczna), Mati (edukacja matematyczna), Natka (edukacja przyrodnicza) oraz Charlie (język angielski). Materiał edukacyjny zawarty na platformie przedstawiony został w bardzo przemyślany i systematyczny sposób. Gry i quizy podzielono tematycznie na klasy i poszczególne edukacje tak, że nawigacja po menu quizów staje się bardzo wygodna i intuicyjna. W trakcie testów zauważyliśmy, że rozwijane menu jest intuicyjne, możemy bez trudu znaleźć tematy aktualnie realizowane w szkole oraz takie, którymi dziecko interesuje się w danym momencie najbardziej.

Jeżeli chodzi o tematyczny zakres gier i quizów udostępnionych na platformie, są one zgodne z założeniami podstawy programowej MEN i odpowiadają wprost na konkretne potrzeby ucznia, rodzica i nauczyciela. Ścieżka tematyczna przedstawia się następująco:

● edukacja polonistyczna:

W pierwszej klasie obfituje materiał związany z procesem wprowadzenia liter. Różnorodne rodzaje ćwiczeń nie pozwolą nudzić się na tym polu. W Zdobywcach Wiedzy trenuje się pisanie liter, rozpoznawanie ich wzrokowo, uzupełnianie ich w odpowiednich miejscach w wyrazie. Nie brakuje oczywiście zadań związanych ze słuchowym rozpoznawaniem głosek. W kolejnych etapach pełno jest ćwiczeń na nazywanie przedmiotów, ludzi, zjawisk, zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Na pochwałę zasługuje fakt, że producent położył nacisk na zagadnienia ortograficzne i trzeba przyznać, że gier i quizów ortograficznych jest zatrzęsienie. Ortografia to naprawdę mocna strona Zdobywców Wiedzy. Z resztą, cała zawartość merytoryczna quizów z tej edukacji jest niezwykle ciekawa i inspirująca. Uczeń może brać udział w rozmaitych zmaganiach, jak np. zaznaczanie literek na czas, łączenie sylab w pełne wyrazy i dopasowywanie słów do części mowy.

● edukacja matematyczna:

“Królowa nauk” zajmuje szczególne miejsce w zawartości merytorycznej Zdobywców Wiedzy. Jest skarbnicą różnorodnych gier i quizów matematycznych. Dziecko znajdzie tu zadania z zakresu działań na liczbach, kolejności wykonywania działań, elementów geometrii, czy zagadnienia symetrii. Nie zabraknie nauki wskazywania godzin przy użycia dwóch typów zegara, czytania kalendarza, wskazań termometru, czy działań na zbiorach. Różnorodność tematów idzie w parze z różnorodnością zadań: uczeń dostaje dostęp do układanek, symulatora zakupów, gier skoncentrowanych na ćwiczeniu spostrzegawczości i wielu, wielu innych.

● edukacja przyrodnicza:

“Cały świat przed nami” mówi Natka, bohaterka edukacji przyrodniczej. Dosłownie. Tematycznie ten moduł Zdobywców Wiedzy obfituje w ciekawe pomysły zainteresowania dzieci zagadnieniami ze świata przyrody. Uczeń pozna mapę świata, gatunki zwierząt i roślin, nauczy się odróżniać grzyby jadalne od trujących. Wszystkie quizy przedstawione zostały w atrakcyjnej szacie graficznej z przykuwającą uwagę kolorystyką. W ramach tematu dzieci mogą rozwiązywać ćwiczenia typu przeciągnij-upuść, krzyżówki, wykreślanki, oryginalne układanki i wiele innych.

● język angielski:

Ekipa Zdobywców Wiedzy podzieliła ćwiczenia z języka angielskiego na moduły z materiałem podstawowym i rozszerzonym. Pozwala to na urozmaicenie nauki w szkole, powtórki materiału, zadawanie prac domowych i zachęca ucznia do wzbogacania słownictwa nawet w domu, po lekcjach. Materiał pozwala dzieciom wzbogacać słownictwo i utrwalać podstawowe zwroty z życia codziennego. Zadania w oprawie wciągających zabaw: układanie słów z klocków, puzzle i poznawanie angielskich słów ze słuchu nie pozwolą się nudzić. Należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na ten aspekt – Zdobywcy Wiedzy pomagają kształtować kompetencje w ramach nauki języka angielskiego na wszystkich dostępnych płaszczyznach: werbalnej, słuchowej i w manualnej (pisanie), znacząco rozszerzając zasób słownictwa wprowadzany w szkole.

Diamenty i odznaki to motywacja do nauki i utrwalania materiału

To się nazywa grywalizacja! Uczeń, który rozwiązuje quizy na platformie jest nagradzany za swoje zaangażowanie i udzielanie poprawnych odpowiedzi. Nagrodami są różnokolorowe diamenty oraz odznaki, które uczeń zbiera na swoje konto. Producent puścił na tym polu wodze fantazji i, na przykład, dziecko może zostać Poszukiwaczem Wiedzy, Specem, Bystrzakiem, Miłośnikiem Przyrody, Czempionem Matematyki. Na platformie prowadzona jest dodatkowo lista rankingowa. Każdy uczeń może zostać Liderem Rankingu – w skali dnia, miesiąca i tak dalej.

Omówione powyżej mechanizmy służą dodatkowemu zaangażowaniu dzieci, wprowadzają pierwiastek zdrowej rywalizacji, pomagają utrwalić wiadomości oraz po prostu – sprawiają dzieciom ogromną frajdę!

W domu i w szkole

ZdobywcyWiedzy.pl to platforma przeznaczona do wykorzystania zarówno w domu, jak i w szkole. Z jednej strony, uczeń wykonujący ćwiczenia w domu korzysta z komputera w pożyteczny sposób zaspokajając jednocześnie potrzebę i chęć spędzania wolnego czasu przed ekranem komputera. Rodzic, z poziomu swojego konta może monitorować postępy dziecka, zachęcać go do wzmożonej aktywności na tym polu oraz stymulować rozwój edukacyjny.

Platforma to również ciekawa alternatywa dla dostępnych narzędzi edukacyjnych stosowanych powszechnie w szkole. Program bez problemu można uruchomić przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej w klasie, w sali komputerowej, czy podczas czasu spędzanego w świetlicy szkolnej. Materiał jest możliwy do uruchomienia na każdym komputerze i urządzeniu mobilnym (tablet, smartfon). W celu uruchomienia platformy nie trzeba instalować żadnego oprogramowania – wystarczy dostęp do internetu.

Wersja demonstracyjna? Jak najbardziej! Poznaj platformę, zanim wykupisz pełny dostęp.

Producent platformy zapewnił wszystkim swobodny dostęp do wersji demonstracyjnej tak, aby można było zapoznać się ze Zdobywcami Wiedzy zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Warto zaznaczyć, że po dokonaniu darmowej rejestracji, możliwe staje się zapoznanie z jeszcze większą ilością quizów. W zamian za zarejestrowanie konta, będziemy cyklicznie informowani o nowych quizach, zapraszani do udziału w ciekawych konkursach, producent regularnie udostępnia dodatkowe, bezpłatne materiały, takie jak na przykład kolorowanki do wydruku.

Jak kupić?

Platformę można zakupić na stronie www.zdobywcywiedzy.pl. Do wyboru jest kilka wariantów a rodzaje kont to: Rodzic, Nauczyciel i Szkoła. Jak to zwykle bywa, im dłużej trwa dany abonament (1 miesiąc, pół roku, rok), tym mniej zapłacimy przeliczając na jeden miesiąc użytkowania. Przykładowo, konto Rodzic na jedno dziecko aktywne przez 12 miesięcy to koszt 10 PLN/ m-c. Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj.

Decydujemy się!

Podsumowując, zakup dostępu do Zdobywców Wiedzy uważamy za dobrą inwestycję w naukę i rozwój intelektualny młodych uczniów. Serdecznie polecamy i trzymamy kciuki za sukcesy w listach rankingowych! My już mamy konto na ZdobywcyWiedzy.pl. A Ty?

O Radosław Szymański 96 artykułów
Radosław Szymański – Nauczyciel akademicki, doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej, trener umiejętności miękkich, neurologopeda dziecięcy – patolog mowy i języka.