Kolorowanki sylabowe

Niedawno w ofercie Wydawnictwa WIR pojawiła się nowa propozycja – „Kolorowanki sylabowe”. Już od pierwszych chwil pracy z tą serią zauważyliśmy, że tytuł tej pozycji jest nie do końca trafiony 🙂 Dlaczego? Kolorowanie, to tylko jedna z wielu propozycji, do których można wykorzystać tę serię. „Kolorowanki sylabowe” są atrakcyjnym uzupełnieniem zajęć nauki czytania. W jaki sposób my je wykorzystujemy?

  1. Pierwszą rzeczą, którą robimy z dziećmi to tniemy obrazki na kawałki. Na początku pionowo, potem poziomo i na końcu ukośnie. Dzieci układają obrazki, przyklejają je na czyste kartki papieru. Doskonalą małą motorykę oraz syntezę wzrokową na materiale monochromatycznym tematycznym.
  2. Następnie ćwiczmy pamięć sekwencyjną. Mówimy do dzieci pokoloruj/otocz pętlą: biedronkę, byka, latawiec. W zależności od wieku poszerzamy zakres do 5-6 rzeczowników.
  3. Po ćwiczeniach pamięci sekwencyjnej doskonalimy pamięć symultaniczną. Zadaniem dzieci jest zapamiętanie jak największej ilości szczegółów. Zakrywamy obrazki i opowiadamy o tym, co udało się nam zapamiętać.
  4. Doskonalimy orientację przestrzenną. Zadajemy sobie pytania Co leży przed lamą? Co znajduje się nad lamą? Co płynie za lamą?
  5. Tworzymy dialogi i opowieści na podstawie ilustracji. Siedzimy w kole i każde dziecko dodaje kolejne elementy historii, inspirowanej ilustracją.
  6. Przeliczamy, dodajemy i odejmujemy. Ilustracje „Kolorowanek sylabowych” są bogate w szczegóły. Świetnie nadają się do doskonalenia sprawności matematycznych. Przeliczamy liście, porównujemy czego jest więcej, a czego jest mniej.
  7. Odszukujemy na ilustracji figury geometryczne. Porównujemy ich wielkość, położenie i cechy charakterystyczne.
  8. Odczytujemy sylaby, często też doklejamy swoje. Łączymy ze sobą konkretne sylaby, przekreślamy je.
  9. Tworzymy wspaniałe artystyczne ramki do naszych wielofunkcyjnych karat pracy.

A kolorowanie? Sami widzicie, że na samo kolorowanie nie zawsze mamy czas 🙂 Kolorowanki sylabowe nadają się do pracy grupowej, zbiorowej i indywidualnej. Pozwalają na indywidualizację pracy, są tanie, wielofunkcyjne oraz można je zintegrować z różnymi tematami. Będą świetnym uzupełnieniem zajęć kierowanych w przedszkolu oraz lekcji w klasach 1-3.

Cena: 12,oo zł – KUP
Ilustrator: Kinga Kulawiecka
Liczba stron: 32 (16 kolorowanek)
ISBN: 978-83-65423-07-8


 

O Radosław Szymański 93 artykuły
Radosław Szymański – Nauczyciel akademicki, doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej, trener umiejętności miękkich, neurologopeda dziecięcy – patolog mowy i języka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz