Zegar do nauki

Sierpień to dobry czas dla nauczycieli nauczania początkowego i nauczycieli przedszkola na kompletowanie pomocy dydaktycznych na nowy rok szkolny. Sklepy oferują wiele pomocy edukacyjnych w bardzo dobrych cenach. Tym razem udało się nam odnaleźć produkt naprawdę dobry. Jest to zegar do nauki (time teaching clock) firmy Flying Tiger Copenhagen.

Zalety:
– bardzo niska cena: 10 zł,
– drewniane wykonanie,
– proste czytelne cyfry,
– wskazówka godzinowa spójna kolorystycznie z cyframi godzinowymi, a wskazówka minutowa spójna z oznaczeniami minut,
– możliwość powieszenia.

Wzorcowy zegar demonstracyjny dla nauczania początkowego powinien zawierać 3 wskazówki: godzinową, minutową i sekundową (ten niestety nie ma tej ostatniej). Cyferblat powinien być biały (jasny) bez ozdób, z godzinami oznaczonymi cyframi arabskimi. Na obwodzie powinno być 60 wyrazi¬ście zaznaczonych minut i sekund za pomocą kropek lub kresek (Gruszyk-Kolczyńska, 2014). W klasie pierwszej nie powinno się korzystać z zegarów, które na obwodzie zawierają małe cyfry minutowe, znaki rzymski, itp.

Błędem metodycznym jest wprowadzanie kolejnych godzin na zegarze, podczas wprowadzania kolejnych liczb. Należy pamiętać, że jest to system dwunastkowy, a nie system dziesiętny. Dobrym momentem na wprowadzenie godzin jest okres grudnia-stycznia (klasy 1), kiedy wprowadzone i utrwalone zostały liczby od 1 do 12. W klasie pierwszej nie wprowadzamy odczytywania minut i systemu dwudziestoczterogodzinnego).

Metodyka mierzenia czasu z użyciem zegara została opisana w 18 rozdziale książki pod redakcją prof. Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej (2014) Edukacja matematyczna w klasie 1, Wydawnictwo CEBP 24.12. Sp z o. o., Kraków (s 199).

Przygotowano we współpracy z blogiem Matematyką inspirowane.

 

O Radosław Szymański 93 artykuły
Radosław Szymański – Nauczyciel akademicki, doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej, trener umiejętności miękkich, neurologopeda dziecięcy – patolog mowy i języka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz